Dobrze żyć, dla każdego znaczy coś innego. Nie ma jednej recepty na to, jak dobrze żyć. Jest kwestią indywidualną. A jaki Ty masz plan na życie? Chcesz pracować na etacie, a może założyć firmę? Myślisz o swojej przyszłości w dłuższej perspektywie?

Czy będziemy mieć dobre życie, zależy od naszych oczekiwań, wyobrażeń, ale także przekonań. A nasze przekonania kształtują się już we wczesnym dzieciństwie. Mają na to wpływ nasi rodzice, nasze otoczenie, nasze warunki życiowe. Pamiętaj jednak, że największy wpływ mamy na to my sami. Bo każde przekonanie można zmienić. Musimy jednak sobie uświadomić wszystko to, co nas do tej pory ukształtowało, poznać swoje marzenia i pragnienia, a potem konsekwentnie nad tym pracować. Wszelkie ograniczenia są w nas. I tylko my same możemy je zmienić. Te dotyczące pieniędzy także.

Chcesz założyć własną firmę. Wiesz po co? Żeby dobrze zarabiać? Żeby nie mieć szefa? Żeby być niezależną? Każdy powód jest dobry. Ale sam powód nie wystarczy. Musisz wszystko przemyśleć.

Pierwszym i zasadniczym pytaniem jest to, co takiego masz, co takiego potrafisz, że inni będą chcieli to od ciebie kupić? Jaki jest twój talent? Jakie problemy możesz rozwiązać? Jakie potrzeby umiesz zaspokoić? Jakie marzenia pomagasz zrealizować? Jeżeli już to odkryłaś, zbadałaś potrzeby rynku, wiesz kto to kupi –  ustal cenę, i sprawdź, czy faktycznie, klienci za to zapłacą?

Określ swój cel finansowy. To ważne. Zakładasz przecież firmę, żeby dobrze żyć. Musisz więc wiedzieć ile na to dobre życie potrzebujesz. I taką kwotę załóż w budżecie swojej firmy jako twoje wynagrodzenie. Nie ważne, jaki rodzaj działalności poprowadzisz i w jaki sposób będziesz, swoje wynagrodzenie rozliczać. Aby wiedzieć, jaka to jest kwota, musisz mieć dobre rozeznanie w swoim budżecie domowym i nauczyć się nim zarządzać. Poza tym, jeżeli masz problem z zarządzaniem finansami osobistymi, to z firmowymi będzie jeszcze trudniej. Wcześniej niż później, powinnaś to opanować.

Masz już cel finansowy, przełóż go na cel sprzedażowy. Jeżeli masz wiele produktów, wyznacz go na każdy produkt i usługę. Dobrze wyceń każdy produkt. Cena ma pokrywać wszystkie koszty wytworzenia i mieć wystarczającą marżę. Zrób budżet roczny. Wylicz ile musisz sprzedać swoich produktów, żeby zarobić tyle ile zaplanowałaś. Znajdź klientów, których stać na twój produkt. Dopasuj kanały dotarcia do swoich grup docelowych. Wzbudź zainteresowanie swoim produktem, zbuduj relacje i stwórz możliwość zakupu.

Teraz możesz założyć firmę. O tym jakie decyzje musisz podjąć i jakich formalności trzeba dopełnić, pisałam tutaj. Jeżeli już masz to za sobą, możesz działać. Ważne jest, żebyś na bieżąco wiedziała, co się dzieje w twojej firmie. Kontroluj, czy to co sobie założyłaś, sprawdza się w realnym życiu. Zawsze są jakieś rozbieżności. Jeżeli bardzo się różnią od twoich założeń, musisz odpowiednio szybko reagować i korygować swoje plany.

Pomyśl też odpowiednio wcześnie o swojej przyszłości, o swojej rodzinie i swojej firmie. Tak, mówię o emeryturze. Może ci się wydaje, że ciebie to jeszcze nie dotyczy. Ale im wcześniej o to zadbasz, tym lepiej. Regularne oszczędzanie daje lepsze wyniki. Niezależnie od tego, czy masz firmę, czy pracujesz na etacie. Możesz zacząć od niedużej kwoty. Zwłaszcza, że między świadczeniami emerytalnymi kobiet i mężczyzn jest przepaść. Weź też pod uwagę, co się stanie, gdy zachorujesz lub coś ci się stanie. Czy twoja rodzina i twoja firma poradzi sobie bez ciebie? Na taką sytuację, też powinnaś być przygotowana. Wiesz, że Polacy bardziej dbają o swoje smartfony, komputery, samochody i inny sprzęt niż o swoje zdrowie i życie. A jak to jest u ciebie?

Jeżeli myślisz o bezpiecznej przyszłości, zadbaj o to.

Pin It on Pinterest